Hoppa till huvudinnehållet

Svensk-norskt samarbete sedan starten

Glava Energy Centers samarbete över den svensk-norska gränsen sträcker sig ända tillbaka till starten 2009. När Grensedagarna nu arrangeras för första gången finns vi på plats för att fortsätta utbytet, möta nya och gamla samarbetspartners och diskutera gemensamma utmaningar.

Den 2–4 september samlar Grensedagarna näringsliv, offentlig sektor, politik och civilsamhälle på Morokulien, precis på gränsen mellan Sverige och Norge. Platsen, mellan Eda och Magnor, har länge varit en symbol för fred och samarbete mellan länderna.

Omvärldsläget märks på Morokulien

Under tre dagar varvas samtal på stora scenen med seminarier, workshops, utställningar och nätverksträffar. Frågorna spänner från beredskap och samhällssäkerhet till infrastruktur, arbetsmarknad och näringslivets konkurrenskraft.

Omvärldsläget gör sig också påmint på Morokulien. Svenska politiska partier finns på plats inför höstens val. Flaggorna vajar på halv stång efter kung Harald V:s bortgång. Och flera av samtalen kretsar kring hur Sverige och Norge kan stå bättre rustade i ett förändrat säkerhetsläge.

– En spaning från Grensedagarna är att beredskap och krig verkar ligga betydligt närmare ytan i de norska samtalen än i de svenska. Det är intressant ur ett gränsperspektiv: Upplever vi hotbilden olika på varsin sida av gränsen, och vad betyder det för hur vi pratar om energiberedskap och resiliens? säger Ulrika Siösteen, projektledare för Innovite på Glava Energy Center, som med stöd från Energimyndigheten arbetar för att koppla samman fler sektorer i energiomställningen.

Gränssamarbetet går tillbaka till 2009

Glava Energy Center startades 2009 inom ramen för FEM – Förnybar energi, Energieffektivisering och Miljö – som medfinansierades av EU genom Interreg Sverige-Norge. Redan då var tanken att skapa en arena där olika aktörer kunde samverka kring innovation, lärande, utveckling och test inom förnybar energi.

Sedan dess har samarbetet fortsatt och utvecklats. Glava Energy Center har flera norska medlemsföretag och flera av våra nuvarande projekt och samarbeten sträcker sig över gränsen.

– Vi tror på gränsnyttan. Vi kan lära av våra norska grannar och de kan lära av oss. Vi har gemensamma utmaningar och genom att använda våra resurser tillsammans kan vi också bli klokare tillsammans. Varför göra var för sig sådant som vi kan göra gemensamt? säger Christina Wolf, projektledare på Glava Energy Center.

På Grensedagarna deltar Glava Energy Center som utställare med bland annat de två pågående Interreg Sverige-Norge-projekten CIRIS och GränsEnergi. Tillsammans med svenska och norska partners arbetar vi inom de projekten med cirkulära industriella värdekedjor respektive lokala energigemenskaper.

Kunskap delas på och utanför scenen

En viktig del av Grensedagarna är också det som sker vid sidan av stora scenen, genom seminarier, workshops och nätverksträffar. CREDs vid Universitetet i Innlandet, som Glava Energy Center samarbetar med inom CIRIS, berättade bland annat om EU-projektet JUST PEPP.

Projektet undersöker hur invånare i utsatta stadsområden i Sverige, Norge, Tyskland och Nederländerna kan bli mer delaktiga i energiomställningen – bland annat genom att få låna portabla solpaneler och batterier för hemmabruk.

– Genom projektet får deltagarna en chans att lära sig om energi utan att själva behöva investera i dyr utrustning. Det blir ett praktiskt lärande som väcker nyfikenhet för energiomställningen, säger Gabriel Linton, forskare vid Handelshögskolan vid Örebro universitet och CREDs vid Universitetet i Innlandet.

Gemensamma resurser för gemensamma utmaningar

För Glava Energy Center är Grensedagarna både en möjlighet att dela erfarenheter från arbete som redan pågår och att fånga upp nya perspektiv och kontakter. Samarbetet med norska aktörer ger tillgång till kompletterande kunskap och skapar nya ingångar till norska företag och organisationer.

– Om vi ska klara omställningen, vilket vi behöver göra, är det mer effektivt att samarbeta. Alla behöver inte göra allt själva. Vi har helt enkelt inte tid att slösa bort kunskap, säger Christina Wolf.

Bildtexter:

  • Utställarområdet intill Morokuliens stenmonument, symbolen för fred och samarbete mellan Norge och Sverige.
  • Anders Lindgren, verksamhetsledare Mötesplats Steneby, pratar med Ulrika Siösteen och Christina Wolf i Glava Energy Centers monter på Grensedagarna 2026 i Morokulien.
  • Gabriel Linton, forskare vid Handelshögskolan vid Örebro universitet och CREDs vid Universitetet i Innlandet.

Våra gränsöverskridande projekt

Glava Energy Center arbetar för gränsöverskridande samarbete genom CIRIS och GränsEnergi – och för samarbete över sektorsgränser genom Innovite. CIRIS och GränsEnergi medfinansieras av Europeiska unionen genom Interreg Sverige-Norge och Region Värmland. Innovite finansieras med stöd från Energimyndigheten.

Senast uppdaterad: 2026-09-03